Местността Бакърлъка се намира на 30 км от гр. Бургас, в границите на община Созопол. Основното, което привлича туристи е хубавата панорамна гледка отвисоко (376м надморска височина) на целия Бургаски залив.
Ако се идва от Бургас, то най-напред ще се достигне до село Росен (22 км от Бургас) и оттам след 8 км до мястото. От Росен се отива до така нареченото „депо“ и малко след изоставената бетонова естакада се завива вляво. Следва асфалтиран участък (2,6 км) , който може да се премине с автомобил, но пътят е в лошо състояние и се изисква повече предпазливост. В края на пътя има заградена военна зона с радиотехническо съоръжение и много антени, където може да се паркира. Оттам по кратка пътечка през гората се стига до склон, от който се разкрива великолепен изглед към Бургаския залив, и Созополските острови, които са наблизо. При липса на мъгла може да се наблюдават двата крайни носа на залива – нос Емине отляво и нос Коракя отдясно.

Ако се идва от Созопол, най-напряко е да се премине през село Равадиново.

Панорамна гледка през лятото към Созопол и остров Св. Иван. Вляво е Черноморец, а в залива помежду им се намират къмпингите Градина и Златна рибка
Официалното име на Бакърлъка е Медни рид и въпреки, че промяната на името е направена преди десетилетия, името Бакърлъка си остава по-популярно. Ридът е с дължина 20 км и с широчина 3 км с продълговата форма и върви успоредно на Черноморското крайбрежие. От север започва от парк Росенец, а на юг достига до р. Ропотамо, която го дели от Узунджа баир. Ридът принадлежи към планината Странджа, но извън границите на Природния Парк Странджа.

Както може да подскаже името „Медни рид“, мястото е свързано с добива на мед започнал още през второто хилядолетие преди Христа и продължил до 20 век. Като останки от живота на древните са се запазили пръснати на места долмени, както и останки от тракийски крепостни стени градени от ломен камък без спойка.

Целият район наоколо попада на територията на „Защитена местност Бакърлъка“. При посещение в местността трябва да се спазват определени правила с което да се гарантира съхранение на природните дадености. Освен това, тук се среща и рядкото хагерово лале (тракийско лале) както и представители на шипобедрената костенурка.

На територията на местността са регистрирани 172 вида птици, от които 43 са защитени и включени в Червената книга на България.
Вашият коментар